top of page
Eğitmenler Arka Plan4.jpg

Ece Demirayak / Piyano & Erken Yaş Eğitimi

IMG_20220413_125624 (002).jpg

Ece hocamızın
"An action research on the
use of therapeutic stories as a
new method of piano education
"
başlıklı uluslararası makalesini buradan okuyabilirsiniz:


 

1994 yılında Adapazarı’nda doğdu. 15 yaşında başladığı piyano eğitim süreci boyunca Hüseyin Sermet, Gülsin Onay, Ivan Yanakov, Paul Brust, Hector Martinez Morales ve Metin Ülkü’nün piyano ve müzik teorisi ustalık sınıflarına katıldı. 2016-2017 yılları arasında düzenli olarak Hüseyin Sermet ve Toros Can ile piyano çalıştı. 2017 yılında, Kuzey Kıbrıs Uluslararası Bellapais Müzik Festivali Ada’nın Rüyası Gençlik Konseri’nde sahne aldı. Aynı yıl, West London University London College of Music’in piyano performansı ve piyano eğitmenliği diploma programlarını tamamladı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü lisans mezuniyetinin ardından, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümünde yüksek lisansına başladı. Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde, Ebru Ayata ile piyano ve piyano edebiyatı, Turan Sağer ile armoni, Koray Sazlı ile Batı müziği tarihi üzerine çalıştı.

6 yıldır çeşitli kurumlarda piyano eğitimi veren Ece Demirayak, çeşitli Orff Schulwerk, Kodaly eğitim seminerlerine katıldı. Piyano eğitmenliğinin yanı sıra, 2-3 yaş arası çocuklar ile Kindermusik temelli müzik ve oyun sınıflarında erken yaş müzik eğitmeni olarak çalıştı. Judith Liberman’dan masal anlatıcılığı, Susan Perrow’dan terapötik hikaye anlatıcılığı eğitimleri aldı.

Yüksek lisans tez çalışmasını; psikoloji, hikaye anlatıcılığı ve piyano eğitimi alanlarını birleştirerek kendisinin tasarladığı piyano eğitim yaklaşımı üzerine yapmaktadır. Bu yaklaşım ile ilgili ilk araştırması, “An Action Research on the Use of Therapeutic Stories as a New Method of Piano Education” (Terapötik Hikayelerin Piyano Eğitiminde Yeni Bir Metot Olarak Kullanımı Üzerine Bir Eylem Araştırması) ismiyle Uluslararası Rast Müzikoloji Dergisi’nde akademik makale olarak yayımlanmıştır. 7. Uluslararası Müzik ve Dans Kongresi ve 2. Uluslararası Disiplinlerarası Sahne Sanatları ve Eğitim Sempozyumu’nda (ISIPAE) katılımcı olarak yer alan Ece Demirayak, disiplinlerarası çalışmalarına devam etmektedir.

bottom of page