top of page
istockphoto-1157424432-612x612.jpg
istockphoto-1157424432-612x612.jpg

Yeşim SALGUT
Üstün Zekalılar ve Üstün Yetenekliler Uzmanı / Aile Danışmanı

yeşim .png

Eğitimci olma yönündeki yolculuğu Köy Enstitülerinin devamı niteliğinde olan  yatılı Öğretmen Lisesinde başladı. İstanbul Üniversitesi Üstün Zekalılar Öğretmenliğine birincilik ile girip yine birincilik ile mezun oldu. Henüz bir öğretmen adayıyken Türkiye'nin ilk Üstün Zekalılar okulu olan Ford Otosan İlköğretim Okulunda ve Üstün Zekalılar Enstitüsünde stajyer öğretmen olarak çalışmaya başladı. Sonrasında Üstün Zekalılar ile çalışan bir çok Dernek, Vakıf ve Özel Okulda öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. Meb Hizmet içi eğitimlerini tamamlayarak aynı zamanda Zihinsel Engelliler öğretmeni ünvanını aldı. Kariyerinin bir döneminde Asperger Sendromu, Otizm, Atipik Otizim, Mental Retardasyon tanılı çocuklar ile de çalıştı. Kuruluşundan bu yana Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonunda Usta Eğitici - Baş Hakem olarak öğretmen ve hakem eğitimleri verdi.Ulusal turnuvaların organizasyonuna destek vererek hakemlik yaptı. Lisanslı Zeka Oyunları sporcuları yetiştirdi. Bahçeşehir Üniversitesi Üstün Zekalılar ve Üstün Yetenekliler eğitimi yüksek lisans programını Yaratıcı Düşünme Becerisi üzerine yazdığı  tez ile tamamladı. Sahada çalıştığı 17 yıl boyunca çok sayıda test ve müdahale programı eğitimi aldı lisanslı uygulayıcısı oldu. Aynı zamanda Üstün Yetenekli çocukların ailelerine yönelik çok sayıda eğitim ve seminer verdi.  

Üstün Zeka / Üstün Yetenek / Özel Yetenek (Kendisinin daha çok sevdiği ifadeyle Yüksek Potansiyel) tanısı almış çocuklar, aileleri ve öğretmenleri ile hem potansiyeli performansa çevirmek hem de bu tanıya eşlik eden dezavantajlı durumları yönetmek üzere çalıştı. Bilişsel Gelişim, Akademik Destek, Zeka Oyunları, Yaratıcılık, Dikkat Eksikliği, Öğrenme Güçlüğü , İki Kere Farklı Çocuklar, Aile Danışmanlığı ve Mentorluk çalışmakta olduğu alanlardandır. 

Aynı zamanda üstün yetenekli çocuklara ve ihtiyaçlarına yönelik yazılmış olan Gifted Kid Zone hikaye setini Çita ailesi adıyla türkçeye kazandırmış ve kültürümüze uyarlamıştır.

bottom of page