E. Yeşim SALGUT

 

Üstün Zekalılar ve Üstün Yetenekliler Uzmanı

 

Eğitimci olma yönündeki yolculuğu Hasan Aybaba Anadolu Öğretmen Lisesi’nde başladı. İstanbul Üniversitesi Üstün Zekalılar Öğretmenliği’ne 1.likle girdi ve yine bölüm 1.si olarak mezun oldu. 2006-2010 yılları arasında İstanbul üniversitesi üstün zekalılar eğitimi uygulama ve araştırma okulu olan Beyazıt Ford-Otosan İlkokulu’nda staj yaptı. Henüz öğrenciyken Üstün Zekalılar Enstitüsü (ÜZE) zenginleştirme programlarında öğretmen ve eğitim koordinatörü olarak görev alarak üstün yetenekliler eğitim programları üzerine tecrübe kazandı.

 

Türkiye’nin tek homojen üstün zekalılar okulu olan Mozaik Eğitim Kurumları’nda Düşünme Becerileri Öğretmeni, Zeka Oyunları Öğretmeni ve Eğitim Koordinatörü olarak uzun bir süre çalıştı; okul öncesi ve ilkokul için zenginleştirilmiş ve farklılaştırılmış müfredat üzerine çalışmalar yaptı. Üstün Zekalılar Eğitim Merkezi (ÜST-ZEM) ile Bilgi Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi ortaklıklarında gerçekleştirilen üstün zekalılar kış okulu ve yaz okulu programlarında program geliştirici, eğitim koordinatörü ve aile danışmanı olarak yer aldı ve binlerce üstün yetenekli çocuk ve ailesiyle temas etti. TÜZDER uygulama okulu olan Boğazhisar Eğitim Kurumları’na Üstün Zekalılar Bölüm Başkanı ve Zenginleştime Atölyeleri Koordinatörü olarak destek verdi.

 

Bahçeşehir Üniversitesi Üstün Zekalılar ve Üstün Yetenekliler Eğitimi yüksek lisans programını tamamladı.

 

Halen Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu’nda başhakem/usta eğitici olarak yer almakta ve hakem/eğitici eğitimleri vermeye devam etmektedir.

 

Uluslararası bir özel okulda çalışmaya devam eden Yeşim Salgut üstün yeteneklilerin ‘’aşırı duyarlılık alanları’’na dair farkındalığı artırmak amacıyla 'Gifted Kid Zone' hikaye setini 'Çita Ailesi' adıyla uyarlayarak Türkçe’ye kazandırmıştır. Bilim ve Sanat Köşkü’nde bireysel danışmanlık ve aile danışmalığı vererek üstün potansiyelin fark edilip geliştirilmesi adına çocuklara,  ebeveynlere ve öğretmenlere yardımcı olmaya çalışmaktadır.