Dr. Erman Türkili 

1995 yılında Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda keman eğitimine Dania Kainova ile başlayan Erman Türkili, ortaokul, lise ve üniversite eğitimini aynı üniversitede tamamlamıştır. 2005 yılında, Amerika’da bulunan Pittsburgh State University’den aldığı asistanlık teklifi üzerine, lisansüstü çalışmalarına değerli Türk keman sanatçısı ve akademisyeni Prof. Selim Giray ile devam etti.

 

İlk gittiği yıllardan itibaren, katıldığı yarışmalarda birincilik ve ikincilik ödüllerinin sahibi olan Türkili, son olarak Amerika’da ASTA (American String Teachers Association) kuruluşunun düzenlediği yarışma sonucu Amerika’da seçilen 52 kemancıdan biri oldu.

 

Lisansüstü çalışmalarının hemen ardından doktora eğitimini tamamlaması için Florida State University’den en yüksek dereceden verilen asistanlık teklifini kabul eden sanatçı doktora çalışmalarını New York Filarmoni, Dallas Senfoni gibi önde gelen Amerikan orkestraların başkemancısı olan Prof. Eliot Chapo ile tamamladı. Doktora eğitimini 3,5 sene gibi çok kısa bir sürede bitiren sanatçı, 26 yaşında “Doktor” ünvanına sahip oldu. Halen, çalışmalarını Amerika ve Türkiye’de sürdüren, Dr. Erman Türkili, Ekim 2011 tarihinden itibaren İstanbul’dan konser vermekte ve eğitim çalışmalarını sürdürmektedir.

2013 yılında Bilim ve Sanat Köşkünü kuran Dr. Türkili çalışmalarına burada devam etmektedir.